Strona główna -> Wystawa „Polacy – Ukraińcy 1943 – 1945…” w ZSKŚiA
 • Wystawa „Polacy – Ukraińcy 1943 – 1945…” w ZSKŚiA
 • W dniu 18.02.2016 r. o godz. 16.00 w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku miała miejsce uroczysta inauguracja wystawy „ POLACY – UKRAIŃCY 1943 – 1945 „Antypolska akcja” OUN i UPA Bandery rzeź wołyńsko –galicyjska w dokumentach ukraińskich”  przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Wszystkich przybyłych gości przywitał koordynator mgr Andrzej Arian.

  Wykład naukowy na temat stosunków polsko-ukraińskich w latach 1943-1945 wygłosiła Pani Renata Gieszczyńska – główny specjalista Delegatury IPN w Olsztynie. Wiele uwagi poświęciła materiałom przedstawionym na wystawie, która powstała na podstawie wyłącznie dokumentów ukraińskich znajdujących się min. w Archiwum OUN w Kijowie, Centralnym Państwowym  Archiwum Wyższych Organów Władzy i Administracji Ukrainy w Kijowie, Państwowym Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Kijowie, Państwowym Archiwum Obwodu Lwowskiego (DALO). W swoim  wystąpieniu przedstawiła również sylwetkę autora w/w wystawy dr Mariusza Zajączkowskiego OBEP IPN Lublin.

  Wystawa „Polacy-Ukraińcy 1943-1945 „Antypolska akcja”  porusza wiele bolesnych dla Polaków tematów dotyczących antypolskiej akcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Ukraińskiej Powstańczej Armii (OUN-UPA) z lat 1943 – 1945 na Wołyniu i w Galicji.

   Z wyciągu meldunku operacyjnego NKGB USRR XII 1942 r.: „ Przedstawicieli rosyjskiej mniejszości narodowej w ogóle należy zostawić w spokoju, ponieważ zżyli się z ludnością na Ukrainie i nie stanowią żadnego zagrożenia […]Żydów nie należy likwidować, lecz wysiedlić z Ukrainy, dając im możliwość wywiezienia czegoś ze swoich rzeczy. Z nimi trzeba się liczyć, ponieważ mają wielkie wpływy w Anglii i Ameryce. Wszystkich Polaków wysiedlić, dając możliwość zabrania ze sobą tego , co chcą[….] Tych którzy nie będą chcieli wyjechać – likwidować na dzień przed obwieszczeniem mobilizacji[…]

  Zwiastun krwawych wydarzeń antypolskiej akcji miał miejsce w 9 lutego 1943 r we wsi Parośla w rejonie Włodzimierskim.

   

  Koordynator

  mgr Andrzej Arian

   

Wszelkie prawa zastrzeżone - Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu.