Strona główna -> „Ksiądz Edmund Friszke - niezłomny obrońca wiary”

• „Ksiądz Edmund Friszke - niezłomny obrońca wiary”
  • 23 kwietnia 2015 r. w auli naszej szkoły odbyła się uroczystość poświęcona upamiętnieniu postaci śp. księdza seniora Edmunda Friszke (1902 – 1958) pastora kościoła ewangelicko-augsburskiego w  ramach VI edycji Ogólnopolskiego  Projektu Edukacyjnego "Kamienie Pamięci- Z modlitwą Ojczyźnie".

W uroczystościach udział wzięli między innymi: Wicestarosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starszy inspektor IPN-KŚZpNP w Olsztynie Dominik Krysiak, Ks. Biskup Rudolf Bażanowski (Parafia Ewangelicko- Augsburska w Olsztynie),  ks. kan. dr Jerzy Fidura (proboszcz Parafiii św. Królewicza w Giżycku), ks. mitrat Jerzy Senejko (Parafia Prawosławna pw. Św. Anny w Giżycku), ks. Krystian Borkowski- Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku, ks. Jan Neumann, Parafia Ewangelicko-Augsburska Ryn, ks. Bogusław Juroszek, Parafia Ewangelicko-Augsburska Mikołajki; ks. Tadeusz Krzywiński, Parafia pw Podwyższenia Krzyża Świętego Olszewo Węgorzewskie oraz nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych z delegacją młodzieży.

Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły mgr Jarosław Kulhawik, który serdecznie przywitał zaproszonych gości i wprowadził do tematu prelekcji. Po części wstępnej głos zabrał koordynator projektu, nauczyciel historii Andrzej Arian, który przedstawił zasady realizacji projektu oraz  odczytał list prof. hab. Andrzeja Friszke (syna ks.Edmunda Friszke), skierowany do uczestników uroczystości. również serdeczne podziękowania zostały skierowane przez córkę dr Edytę Kowalczuk (Friszke) za przybycie na uroczystość pamięci ojca. a następnie głos zabrali wicestarosta Mirosław Dariusz Drzażdżewski, przedstawiciel delegatury IPN Olsztyn Dominik Krysiak oraz ks. Biskup Rudolf Bażanowski z Parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Olsztynie.

Porządek spotkania oraz wprowadzenie do realizowanego projektu przedstawił mgr Andrzej Arian, następnie  Magda Komosa- uczennica klasy III TIŚM- wystąpiła z prelekcję poświęconą postaci księdza Edmunda Friszke  - niezłomnego obrońcy wiary. Przybyli na spotkanie poznali historię życia tego wielkiego człowieka o niezachwianej moralności i zwolennika polonizacji. Swoją działalność na rzecz utrzymania języka polskiego wśród polskich ewangelików, poglądy polityczne  i sprzeciwianie się propagandzie hitlerowskiej  przypłacił ponad pięcioletnim pobytem w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau (nr obozowy 22500). Po wojnie, w czasie pełnienia funkcji seniora Diecezji Mazurskiej, ksiądz Friszke był prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

Po prezentacji odbyła się przerwa na poczęstunek, w czasie której zebrani goście prowadzili ożywione dyskusje i zapoznawali  się z tablicą poglądową  poświęconą ks. Edmundowi  Friszke.

Spotkanie zakończyło się prezentacją filmu „Ksiądz Niezłomny”.

Andrzej Arian