Strona główna -> FINAŁ "PROFILAKTYCZNEJ SIŁOWNI” W PRZEDDZIEŃ DNIA WIOSNY

• FINAŁ "PROFILAKTYCZNEJ SIŁOWNI” W PRZEDDZIEŃ DNIA WIOSNY
  • 20 marca przywitał mieszkańców Giżycka piękną i słoneczna pogodą, ale również niesamowitym zjawiskiem astronomicznym – zaćmieniem słońca. Podniosły i radosny nastrój od rana udzielał się uczniom  ZSKŚiA w Giżycku. W szkole w tym roku panował kolor biały. Mieliśmy już kolor zielony i niebieski. W tym roku postawiliśmy na kolor biały. Dlaczego biały? Kolor biały zajmuje szczególne miejsce w palecie barw. Bliski absolutu i światła, kojarzy się z reguły z czystością i niewinnością, ale nie jest to jedyna jego wymowa. Biel zawiera w sobie wszystkie pozostałe barwy, jest zatem na swój sposób wszechstronna, reprezentując sobą wartości wszystkich kolorów. Podstawowe przesłanie bieli brzmi: zróbcie mi miejsce, abym mógł zacząć działać, pokazać swoje ogromne możliwości i to jaki jestem doskonały, stwórzcie mi przestrzeń, obdarujcie mnie wolnością, abym mógł zebrać jak najwięcej nowych ciekawych doświadczeń.

Chcąc wyjść naprzeciw tym wszystkim potrzebom, p. Marzena Trusewicz-Żakiewicz, p. Edyta Trościanko i p. Patrycja Młyniec przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu p. Sylwestra Choińskiego i p. Dariusza Pachuckiego,  postanowiły ten dzień zorganizować inaczej. Korzystając z pozytywnych doświadczeń z ubiegłych lat, również w tym roku odbył się finał szkolnej akcji. Tym razem był to finał szkolnej akcji profilaktycznej ,,Profilaktyczna siłownia”, której celem było kształtowanie wzorców zachowań i zasad współżycia między ludźmi, promowanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia oraz  doskonalenie uczniów w zakresie profilaktyki uzależnień.

Akcja  trwała od września 2014r. W związku z tym w szkole były zorganizowane spotkania młodzieży ze specjalistami: p. Adamem Powichrowskim, p. Dorotą Hanną Buszko, p. Gizelą Zawadzką, z p. Joanna Słowikowską, z p. Tomaszem Ogrodowczykiem, z policjantem, z terapeutami. Uczniowie uczestniczyli w rozprawach sądowych. Młodzież brała udział w licznych konkursach: na plakat dotyczący uzaleznień od środków psychoaktywnych, na prezentację na temat uzależnienia od narkotyków (umieszczone na Facebooku), utwór muzyczny związany z tematyką uzależnień. Rozstrzygnięcie tych wszystkich konkursów i podsumowanie całej akcji odbyło się 20.03.2015r. Ponadto w ramach ,,Profilaktycznej siłowni” został zorganizowany przez p. Edytę Trościanko i p. Marzenę Trusewicz-Żakiewicz przy udziale Powiatowego Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej  - Powiatowy Konkurs Profilaktyczny ,,Nie daj się wkręcić !”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów gimnazjów. W zmaganiach wygrała drużyna z Publicznego Gimnazjum w Rynie, zaś dwa kolejne miejsca zajęły drużyny z Gimnazjum Nr 1 w Giżycku. Gratulujemy !!!

Dzień, w którym Księżyc zasłonił Słońce, rozpoczął się finałem szkolnych rozgrywek w halowej piłce nożnej (p. Sylwester Choiński i p. Dariusz Pachucki). Następnie odbył się pokaz Aikido w wykonaniu Giżyckiego Klubu Aikido – HODOKAN, którego członkami są nasi uczniowie: Patryk Olejniczak i Magdalena Szymańska, pod kierunkiem sensei Jacka Szpakowskiego. Wspaniałym widowiskiem, które wzbudziło ogromne emocje były rozgrywki tenisa stołowego: uczniowie kontra nauczyciele, których inicjatorem był p. Andrzej Arian. Nasi uczniowie: Adrian Nagórski oraz Krzysztof Szewczuk – brązowi medaliści mistrzostw Polski (2013r.) w Teakwondo Olimpijskim, przygotowali pokaz, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności. Był także pokaz walk MMA w wykonaniu uczniów członków klubu MMA Fighter Giżycko: Patryka Petscha  i Daniela Wiszowatego. Swoje taneczne umiejętności zaprezentowali członkowie zespołu ,,Rewolucja”, ,,Na wyższym levelu” oraz  uczniowie szkoły – Patryk Draguński i Łukasz Włodkowski.

Był także przedstawiony spektakl profilaktyczny pt. ,,Rozmowy w toku”, który został przygotowany przez p. Marzenę Trusewicz-Żakiewicz i p. Edytę Trościanko. Wystąpili w nim uczniowie kl. 1 TAU, 3 TA i 3 TUiSEO. Występ uświetniła brawurowym wykonaniem piosenki ,,Na sen” Urszuli – uczennica kl. 2 TIK – Paulina Cybulko. Wielkie zainteresowanie  wzbudził zorganizowany przez p. Wiesława Sakowskiego  turniej jazdy samochodem z talerzem Stewarta.

Ogromne emocje towarzyszyły konkursom, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły i po raz pierwszy uczniowie gimnazjów: Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 2, Gimnazjum Nr 3 i Gimnazjum w Wilkasach. Drużyny musiały przygotować ekologiczne nakrycie głowy, mając do dyspozycji gazetę i taśmę klejącą, wykonać wiosenny make up, przygotować butelkę do recyclingu. Były rzuty do kosza, skoki na skakance oraz zliczanie frekwencji klas o określonej porze.   Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła klasa 2 Technikum Agrobiznesu oraz Gimnazjum nr 3.  Bardzo cenne nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców przy ZSKŚiA w Giżycku, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Jednak hitami okazały się: mecz piłki nożnej uczennice kontra nauczyciele oraz wspólne wykonanie przez uczniów naszej szkoły i uczniów gimnazjów, ostatnio bardzo popularnego tańca ,,belgijka”, pod kierunkiem p. Sylwestra Choińskiego.

,,Dzień wagarowicza” to dzień, który wbrew nazwie można spędzić w szkole, biorąc udział w świetnej zabawie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za współpracę i zaangażowanie w propagowanie profilaktyki wśród młodzieży oraz uczniom i nauczycielom z giżyckich gimnazjów, biorącym udział w naszej akcji. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

• Marzena Trusewicz - Żakiewicz
  • Edyta Trościanko