Strona główna -> III edycja ,,Nocnych igraszek z nauką” w ZSKŚiA w Giżycku

• III edycja ,,Nocnych igraszek z nauką” w ZSKŚiA w Giżycku
  • 4 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku odbyła się już trzecia edycja interdyscyplinarnych szkolnych „Nocnych igraszek z nauką”. Kolejny raz mikołajkowe zmagania zostały zorganizowane przez nauczycielki: Małgorzatę Krywko i Marzenę Trusewicz – Żakiewicz przy współpracy innych członków grona pedagogicznego.

Konkurs jest formą edukacji przez zabawę, kierowany jest do uczniów klas I – III technikum. Podstawowym założeniem konkursu jest kształcenie intelektu młodego człowieka, bogacenie jego osobowości, zainteresowanie nauką, rozrywkami umysłowymi, zdobywaniem praktycznych doświadczeń w zawodzie, promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu, wiedzy na temat alternatywnych źródeł energii, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas zajęć lekcyjnych i zajęć praktycznych oraz doskonała zabawa w grupie rówieśniczej.

Uczniowie podczas realizacji zadań rywalizują ze sobą. Pracując w grupach rozwiązują zadania z różnych dziedzin nauki, wykonują doświadczenia, zadania związane z nauczanymi w szkole zawodami, rozwiązują rebusy, łamigłówki logiczne oraz biorą udział w konkurencjach sportowych.

Zadania konkursowe sprawdzały nie tylko wiedzę uczniów, ale także szybkość, kreatywność, spostrzegawczość i umiejętność pracy w grupach. Wśród nich wymienić należy: prawidłowe przeprowadzenie doświadczenia fizycznego, bezbłędne rozpoznanie banknotów z różnych państw, rozpoznanie roślin, nazwanie części budynku, uzupełnienie chemicznego logogryfu, rozwiązanie zadań z jęz. angielskiego , jęz. niemieckiego oraz zadań matematycznych. Były również zadania dotyczące wpływu odnawialnych źródeł energii na środowisko przyrodnicze. Nie zabrakło również rywalizacji sportowych, o ile takimi można nazwać przemieszczanie się na specjalnych nartach całych drużyn lub poruszanie się na cyrklu. Były skoki przez skakankę i sztafety z hula hop. Drugi raz rozegrano turniej PS3 FIFA 2014. Atrakcją wieczoru, tak jak zwykle, okazało się jednak karaoke, podczas którego uczniowie musieli wykazać się talentem wokalnym, znajomością polskich przebojów z lat 70- tych i 80 -tych. Oprócz tego został przeprowadzony przez Placówkę Terenową KRUS „Szkolny Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy w Rolnictwie”, który wygrała klasa III technikum agrobiznesu.

Tegorocznycm zwycięzcą ,,Nocnych igraszek z nauką” okazała się klasa III kształcąca się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Nikt jednak nie wyszedł ze szkoły bez nagrody i słów uznania. Gośćmi imprezy byli: Wojciech Iwaszkiewicz, Marian Mieńko, Mariusz Bronk oraz Jan Sawczuk. Wszystkim uczestnikom i naszym sponsorom serdecznie dziękujemy.

Marzena Trusewicz-Żakiewicz