Strona główna -> Antymina w ZSKŚiA

• Antymina w ZSKŚiA
  • W ramach działalności profilaktyczno - wychowawczej młodzież  ZSKŚiA uczestniczyła w artystycznym programie profilaktyki uzależnień „Antymina – Nie daj się wysterować na minę” prowadzonym przez muzyków: Mirka Kolczyka „Kolah” i Piotra Plichtę „Poison”. Spotkanie młodzieży z artystami odbyło się 27.03.2015  w szkolnej sali gimnastycznej. Oparte było na rozmowach z uczniami przeplatanych muzyką rap. Prowadzący w atrakcyjny i ciekawy sposób przekazali młodym ludziom wiedzę na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą: przypadkowy seks, świat przestępczy oraz alkohol, narkotyki

i inne używki, czyli pułapki „miny”, w które może wpaść dojrzewający człowiek. Tego typu metoda uświadamiania i przestrzegania młodzieży przed czyhającymi niebezpieczeństwami okazała się niezwykle skuteczna. Uczniowie z  dużym zainteresowaniem słuchali relacji Piotra i Mirka opowiadających o ich młodzieńczych i destrukcyjnych doświadczeniach.  Po spotkaniu podzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Oto dwie wypowiedzi uczniów:

Koncert KOLAH/ POISIN był naprawdę fajny. Opowiadając o swoich doświadczeniach, pokazali nam, jak życie może wyglądać, jeśli bierze się narkotyki i stosuje inne używki. Występ był ciekawy, ponieważ byli to ludzie, którzy autentycznie sięgnęli dna, a teraz, po rzuceniu dawnych nawyków, osiągają sukcesy. Poza tym ich muzyka dociera do młodzieży. Chcielibyśmy, aby odwiedzili nas jeszcze raz”.

„Występ chłopaków wprowadził nas w rzeczywistość uzależnień. Opowiedzieli nam o tym jak wyglądało ich życie i jak nisko spadli, a mimo to podnieśli się i teraz spełniają marzenia. Taki koncert przykuwa dużo więcej uwagi niż nudne i usypiające wykłady na temat skutków picia, brania i palenia. Widoczne od razu było, że to co mówią jest szczere i prawdziwe. Opowiadali o trudach swojego życia, o błędach, które popełnili i o myślach jakie mieli jako nastolatkowie. Forma przekazu poprzez muzykę rap to idealny sposób na trafienie do młodzieży. Akcje tego typu są świetną przestrogą.

Koncert KOLAH/ POISON odbył się dzięki współpracy szkoły z Komendą Powiatową Policji w Giżycku. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za zaproszenie muzyków do naszej szkoły był sierżant sztabowy -  Daniel Romańczyk

Tekst: Edyta Trościanko